ZAMKOWA Wieliczka

Wieliczka to miejsce, które w czasach przed pandemią kojarzone było przede wszystkim z Kopalnią Soli. W ostatnich latach to unikatowe miejsce odwiedzało rocznie ponad 1 milion Turystów (a były lata, kiedy liczba turystów zbliżała się do 1.7 mln rocznie). Wystarczy wspomnieć, że już w 1976 kopalnia soli w Wieliczce wpisana została do krajowego rejestru zabytków, a w 1978 roku na pierwszą Listę Światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Unesco. Od 1994 roku Kopalnia Soli to pomnik historii. 30 czerwca 1996 zaprzestano ostatecznie eksploatacji złóż, a współcześnie jest to jedno z ulubionych miejsc turystów z całego świata.


Ale nie o Kopalni dzisiaj miało być 😀 Dziś będzie o Zamku;-)  O Zamku w Wieliczce 💓

Wieliczkę znamy i pewnie dlatego właśnie nie traktowaliśmy jej do dziś, jako miejsca dobrego na niedzielną wycieczkę. W myśl zasady cudze chwalicie, swojego nie znacie, nie wpadaliśmy do tej pory na to, aby w naszej kolekcji znalazł się Zamek Żupny😍 I już wiemy, że to był duży błąd.

Zobaczcie sami - dlaczego w Zamku Żupnym i w jego okolicy po prostu TRZEBA się zakochać💓😍

Zamek  Żupny składa się z trzech głównych budowli: Zamku Środkowego (XIII-XIV), Północnego (XV), Południowego (XIX-XX) oraz baszty (XIV).


 

Zamek powstał około 1290 roku, za czasów księcia Henryka IV Probusa, który w tym miejscu stworzył krakowską Żupę - solne przedsiębiorstwo. Za prawidłowe zarządzanie dobrami odpowiadał żupnik, który był mianowany przez Króla.

 

 

 


Prawdziwy rozwój miasta i zamku nastąpił w czasie panowania Króla Kazimierza Wielkiego. Król lokował Wieliczkę na prawie niemieckim, wzmocnił i dokonał przebudowy Zamku Żupnego. I nie można się dziwić, że Władca ten tak inwestował w Wieliczkę, dochód czerpany z wydobycia soli stanowił czwartą część budżetu państwa. 

Zamek, który był początkowo budowlą gotycką, na polecenie Króla Zygmunta Starego został w latach 1552-1553 przebudowany w stylu renesansowym. W Zamku bywali królowe i przedstawiciele najbardziej znakomitych rodów szlacheckich. Zamek ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego, a w czasie zaborów został przystosowany do celów, mieszkalnych.

W XVIII wieku wokół Zamku urządzono piękny ogród, który do dziś stanowi jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Wieliczki i turystów.


 

Przez setki lat zamek ulegał pożarom, oblężeniom i innym zniszczeniom, które spowodowały, że dzisiejszy wygląd znacznie różni się od pierwszej budowli. 

 Największe zniszczenia powstały na skutek bombardowania wojsk radzieckich w 1945 roku. 

Współcześnie odrestaurowany zamek stanowi siedzibę Muzeum Żup Krakowskich. W ramach zwiedzania zamku można obejrzeć stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz aktualną wystawę czasową. Czekamy na koniec pandemii, bo bardzo chcemy zobaczyć wnętrza😍

 

 

 Raz w roku organizowane jest Święto Soli. Wydarzenia te odbywają się cyklicznie na zamkowym dziedzińcu. Bardzo liczymy, że gdy wróci normalność będziemy mogli wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

23 czerwca 2013 zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, jako rozszerzenie wpisu dotyczącego kopalni soli. 

A zaraz obok Zamku znajduje się przepiękny wielicki Rynek. Warto wybrać się tam na spacer, aby podziwiać piękne, zabytkowe kamieniczki. Ich ilość nas zachwyciła. 



Na Rynku znajdują się również figury czterech Górników, którzy podkreślają górniczy charakter miasteczka. 


 

Stoją w tym miejscu od 2011 roku, a w 2015 dołączył do nich jeden wagonik z kopalni z fragmentem torów.


 

Warto również zobaczyć Pałac Przygockich, który powstał około 1784 roku na miejscu dawnego ratusza.


 

Do Wieliczki wrócimy na pewno jeszcze nie raz - bo nasza dzisiejsza wycieczka - to dopiero początek😁


 

A czy Wy macie swoje ulubione miejsca w tym mieście?😍



 


Komentarze

Popularne posty