Pa艂ac Willa Decjusza - dobrze wykorzystana szansa

A dzi艣 b臋dzie o tym co kochamy najbardziej 馃挀馃挀 Krak贸w oraz Zamki i Pa艂ace. Nie ma dla nas lepszego po艂膮czenia. Nasze ukochane miasto s艂ynie z Wawelu, Plant, Rynku, Bazyliki Mariackiej. W przedpandemicznych czasach r贸wnie atrakcyjne dla turyst贸w by艂y urocze uliczki krakowskiego Kazimierza. Niemal ka偶dy turysta rozpozna na zdj臋ciu Smoka Wawelskiego oraz Lajkonika. Niewielu natomiast ludzi odwiedzaj膮cych Krak贸w wie, 偶e to miasto wielu, wielu Pa艂ac贸w. 

W granicach Krakowa znajduje si臋 ich ponad czterdzie艣ci. W kolejnych tygodniach postaramy si臋 przybli偶y膰 Wam te najpi臋kniejsze i najbardziej urokliwe. Kolejno艣膰 b臋dzie subiektywna i zwi膮zana jedynie z naszymi osobistymi preferencjami馃挀馃榾, bo s膮 w艣r贸d krakowskich pa艂ac贸w takie, kt贸re wiele dla nas znacz膮, nawet je艣li nie s膮 to miejsca znane. 

 Na pierwszy ogie艅 idzie oczywi艣cie Pa艂ac Willa Decjusza. Miejsce pi臋kne, urocze, maj膮ce sw贸j niepowtarzalny krakowskich klimat. A co wa偶niejsze, to miejsce, kt贸re gdyby nie m膮dre decyzje na pocz膮tku lat dziewi臋膰dziesi膮tych, podzieli艂oby los wielu innych zabytk贸w, kt贸re niszczej膮 i s膮 smutnym znakiem up艂ywaj膮cego czasu.

 Willa Decjusza to miejsce szczeg贸lne - od zawsze jego historia wi膮偶臋 si臋 z tolerancj膮, dialogiem i sztuk膮. To wielkie szcz臋艣cie,偶e wsp贸艂cze艣nie te pi臋kne idee s膮 kontynuowane.

Pa艂ac Willa Decjusza, nazywany przez Krakowian potocznie Will膮 Decjusza, to miejsce oddalone od centrum Krakowa. Turysta, kt贸ry chce tutaj trafi膰 musi troch臋 pokombinowa膰, ale naprawd臋 warto "odpocz膮膰" kilka godzin od krakowskiego centrum, aby odwiedzi膰 Pa艂ac i poczu膰 t膮 wyj膮tkow膮 atmosfer臋.

Jaka jest historia Pa艂acu? W 1508 roku do Krakowa przyby艂 Just Ludwig Dietz, nazywany przez Krakowian Decjuszem. By艂 on protegowanym innego bardzo wp艂ywowego mieszka艅ca Krakowa, Jakuba Bonera, w艂a艣ciciela m.in 呕up solnych w Wieliczce oraz w Bochni. Decjusz szybko zyska艂 uznanie miejscowych elit. By艂 oczytany, mia艂 swoje pogl膮dy polityczne, wiele podr贸偶owa艂. Ju偶 w 1520 roku zosta艂 sekretarzem Kr贸la Zygmunta Starego. 

W 1528 roku Just Decjusz kupi艂 dobra w Przegorza艂ach i Woli Che艂mskiej, gdzie zamiesza艂 stworzy膰 pi臋kn膮 will臋 na kszta艂t tych, kt贸re widzia艂 w czasie licznych podr贸偶y do W艂och. W roku 1535 willa by艂a gotowa i szybko sta艂a si臋 miejscem spotka艅 przedstawicieli r贸偶nych kultur i narodowo艣ci, wymiany pogl膮d贸w i konfrontacji r贸偶nych przekona艅. 

W 1590 roku posiad艂o艣膰 kupi艂 Sebastian Lubomirski, kt贸ry dokona艂 przebudowy tego miejsca. W roku 1630 budynek podwy偶szono o jedno pi臋tro, z wielk膮 sal膮 reprezentacyjn膮, dobudowano tak偶e dwie alkierzowe wie偶e i 艂膮cz膮c膮 je trzykondygnacyjn膮 loggi臋 arkadow膮.

 W kolejnych latach Willa Decjusza nie mia艂a ju偶 tyle szcz臋艣cia, zmieniaj膮c cz臋sto w艂a艣cicieli, kt贸rzy nie zawsze dbali nale偶ycie o to pi臋kne miejsce. Okres 艣wietno艣ci wr贸ci艂 wraz z Joann膮 z Wielowiejskich Led贸chowsk膮, kt贸ra w latach dwudziestych XIX nie tylko odremontowa艂a posiad艂o艣膰, ale stworzy艂a cudowny ogr贸d angielski, w kt贸rym odbywa艂y si臋 przyj臋cia i pikniki. Po raz kolejny Wila Decjusza sta艂a si臋 miejscem t臋tni膮cym 偶yciem.


Kolejn膮 bardzo wa偶n膮 kobiet膮 w historii Willi by艂a Marcelina Czartoryska, kt贸ra w latach siedemdziesi膮tych XIX wieku wr贸ci艂a do Polski. To w艂a艣nie ona uczyni艂a z Willi miejsce przesycone patriotyzmem i polsko艣ci膮. Spotykali si臋 tutaj najbardziej znakomici przedstawicieli 艣wiata polityki, kultury i sztuki. To w艂a艣nie te偶 w tym czasie dokonano ostatniej istotnej przebudowy Willi, kt贸ra musia艂a zosta膰 wyremontowana po po偶arze w 1882 roku.

 I tutaj czas na ciekawostk臋, Ksi臋偶na by艂a uczennic膮 samego Chopina. Ju偶 po powrocie do Krakowa organizowa艂a cz臋sto w Willi Decjusza wieczory muzyczne z udzia艂em znakomitych go艣ci.

 Po 艣mierci Ksi臋偶nej w 1894 roku zako艅czy艂 si臋 czas 艣wietno艣ci Pa艂acu. W czasie I Wojny 艢wiatowej stacjonowa艂o w nim wojsko. W okresie dwudziestolecia mi臋dzywojennego zosta艂 on zmieniony w dom czynszowy. Ka偶de kolejne dziesi臋ciolecia pogarsza艂y stan budynk贸w. W czasie II Wojny 艢wiatowej Willa sta艂a si臋 miejscem stacjonowania hitlerowskiej policji. Po Wojnie znajdowa艂y si臋 tutaj kolejno szko艂a rewident贸w sp贸艂dzielczo艣ci, internat, oddzia艂 gru藕liczy szpitala im. Dr Anki. Te wszystkie zmiany spowodowa艂y, 偶e w latach siedemdziesi膮tych Willa Decjusza prezentowa艂a si臋 ju偶 jako ruina. Nikt chyba nie wierzy艂, 偶e to miejsce b臋dzie mo偶na uratowa膰.

 

A jednak w latach 90 XX wieku Gmina Miasta Krak贸w podj臋艂a trud odbudowy. W 1996 roku miejsce to zacz臋艂o by膰 udost臋pniane Mieszka艅com Krakowa. Willa Decjusza jest zarz膮dzana przez Stowarzyszenie, kt贸rego celem jest, odnosz膮c si臋 do pi臋knych tradycji poprzednich w艂a艣cicieli, stworzenie miejsca dialogu kultur, religii, tradycji.  Od 2019 roku w Willi funkcjonuje Instytut Kultury Willa Decjusza. W budynkach kompleksu odbywaj膮 si臋 wystawy, spotkania autorskie, koncerty, dyskusje.

 Kompleks pa艂acowo-parkowy obejmuje dzi艣 zesp贸艂 trzech budynk贸w: Will臋 Decjusza, dwie oficyny – Dom 艁askiego z lat trzydziestych XVII w. i Dom Erazma z pocz膮tku XXI w. oraz otaczaj膮cy je Park Decjusza.


 

A dla Krakowian to miejsce szczeg贸lne z jeszcze jednego wzgl臋du. Jest to Pa艂ac 艢lub贸w, w kt贸rym w cudownym otoczeniu mo偶na zawrze膰 zwi膮zek ma艂偶e艅ski. Tak wi臋c zapraszamy wszystkich zakochanych - idealne miejsce, aby powiedzie膰 sobie TAK;)

Kilka informacji praktycznych:

Jedzenie: W okolicy Willi Decjusza znajduje si臋 kilka 艣wietnych restauracji, kt贸re mog膮 zaskoczy膰 smakiem i oryginalno艣ci膮. Jest to przyjemna odmiana od krakowskiego menu turystycznego, kt贸re kr臋ci si臋 wok贸艂 pizzy, schabowego i kebaba. Dlatego te偶, kiedy pandemia si臋 sko艅czy polecamy gor膮co to miejsce.

Parking: Parking bezp艂atny znajduje si臋 przy parku Decjusza. Warto zostawi膰 tutaj samoch贸d i przespacerowa膰 si臋 w艣r贸d starych drzew. 

Dla dzieci: W parku znajduje si臋 jedyny w swoim rodzaju krakowski plac zabaw, kt贸rego centralnym punktem jest Smok Wawelski. 

A na koniec ciekawostka:

W parku znajduje si臋 wyj膮tkowe miejsce - autorska galeria rze藕by i sztuki wybitnego krakowskiego artysty Bronis艂awa Chromego. Kilka realizacji mo偶na zobaczy膰 na terenie parku. I uwierzcie - robi膮 wra偶enie. 



A my najbardziej lubimy Pomnik Piwnicy pod Baranami. Bronis艂aw Chromy by艂 wsp贸艂za艂o偶ycielem s艂ynnej krakowskiej Piwnicy. A pomnik, kt贸ry stworzy艂 ma upami臋tnia膰 za艂o偶ycieli, artyst贸w, tw贸rc贸w, przyjaci贸艂 oraz go艣ci szczeg贸lnie zas艂u偶onych dla kabaretu.



Komentarze

Popularne posty